Az elmúlt 24 órában 27 400 személy kapta meg Romániában a Pfizer/BioNTech koronavírus elleni vakcináját – derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) által vasárnap közzétett adatokból.
Ezzel 433 129-re nőtt a beoltottak száma Romániában. Közülük 419 973-an az első dózist kapták meg, 13 156-an pedig az emlékeztető oltást is.
Az elmúlt 24 órában beoltott személyek közül 50-nél jelentkezett enyhe allergiás reakció, amelyek közül 5 helyi, 45 pedig általános jellegű volt.
Az oltáskampány kezdetétől összesen 1174 személynél jegyeztek kisebb allergiás reakciót, amelyek közül 371 helyi (fájdalmas reakció a szúrás helyén), 803 pedig általános jellegű volt (láz, fejfájás, izomfájdalom, ízületi fájdalom, gyengeség, bőrkiütés).
Az oltóközpontok este 8 óráig tartanak nyitva, így a 17 óra és 20 óra között beadott vakcinákat a következő napi jelentésbe foglalják bele.
Ma, hétfőn, január 25-én érkezik az országba a Pfizer-BioNTech által kifejlesztett koronavírus elleni védőoltás hatodik szállítmánya – közölte a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV).
A bizottság szerint a vakcina repülőgéppel érkezik Bukarestbe, Temesvárra és Kolozsvárra, ahonnan hűtött konténerekben viszik tovább.
Összesen 92.430 dózist osztanak szét a következők szerint:
- bukaresti regionális elosztó központ – 35 100;
-
brassói regionális elosztó központ – 11 700;
-
kolozsvári regionális elosztó központ – 10 530;
-
konstancai regionális elosztó központ – 9360;
-
craiovai regionális elosztó központ – 7020;
-
iaşi-i regionális elosztó központ – 11 700;
-
temesvári regionális elosztó központ – 7020 adag.
Az oltási központokban az új és a korábbi szállítmányokból érkezett vakcinát egyaránt használják.
Romániában január 15-én kezdődött el a koronavírus elleni oltáskampány második szakasza, amelyben a 65 év fölöttiek mellett beoltják a krónikus betegeket és a fogyatékkal élőket, valamint a kulcsfontosságú területeken dolgozó munkavállalókat.
A Pfizer vállalat közölte, hogy január 25-étől kezdve ismét az eredeti ütemterv szerint fogja szállítani az oltásadagokat az Európai Uniónak, és február 15-étől a szállítandó dózisok számának növelését tervezi.
Az egészségügyi óvintézkedéseket annak is be kell tartania, és a szájmaszkot annak is viselnie kell, aki megkapta a COVID-19 elleni oltás második dózisát is – szögezi le közleményében az egészségügyi minisztérium.
A szaktárca a Facebookon tájékoztatott vasárnap arról, hogy a tudósok egyelőre nem kaptak választ arra a kérdésre, hogy egy beoltott személy megfertőződhet-e, és beoltott, tünetmentes állapotban továbbadhatja-e a vírust.
„A vakcina önt védi, a szájmaszk pedig a környezetében lévő embereket, akiket még nem oltottak be. Jelen pillanatig a klinikai tanulmányok azt mutatták ki, hogy az oltás megakadályozza a COVID-19 tüneteinek felbukkanását, azt viszont még nem tanulmányozták kellőképpen, hogy a tünetmentes megfertőződést is megakadályozza-e. Ezért a kutatók még nem tudják, hogy egy beoltott személy megfertőződhet-e anélkül, hogy tünetei lennének, és továbbadhatja-e a vírust” – olvasható a minisztérium Facebook-oldalán.
A bejegyzésben az áll: megtörténhet, hogy egy tünetmentes, beoltott személy továbbadhatja a vírust egy még nem immunizált embernek. Erre vonatkozóan nem született még elegendő kutatás.
Az oltás a második adag vakcina beadása után körülbelül két héttel kezd jelentősen megnövekedett immunitást biztosítani. Az emlékeztető oltás („rapel”) beadása utáni kéthetes időszakban a beoltott személy elkaphatja a vírust, és akár a COVID-19 súlyos tünetei is jelentkezhetnek nála – figyelmeztet az egészségügyi tárca.
A minisztérium arra is emlékeztet, hogy a BioNTech-Pfizer vakcinája 95%-ban, míg a Moderna vakcinája 94,1%-ban véd a COVID-19 betegség ellen.
Forrás: AGERPRES