Lehet építkezni Kubában!

Kubában évek óta igen nehéz volt építkezni. Úgy tűnik, a probléma megoldódott. Most már úgy tűnik, hogy immár lehetséges. Egyebek között erről esett szó a Kaplonyi Helyi Tanács hétfő kora este megtartott gyűlésén.

Két témában is kaplonyi lakosok jelentek meg a hétfő kora este megtartott gyűlésen. Ők kaptak szót. Fleisz Mihály sok-sok aláírást gyűjtött a Magyar utcán lévő fekvőrendőr kapcsán. Ebben kérvényezték, hogy az önkormányzat távolítsa el azt. A polgármester reakciója az volt, hogy tisztázta: nem a helyi tanács illetékes ebben a kérdésben. „Elismerésem a kezdeményezéshez, hogy több oldalnyi aláírást gyűjtött össze. Az álláspontom továbbra is az, hogy az ott lakók illetékesek a helyi jelentőségű ügyek esetében dönteni. Nagy átlagban 10 ház jobbról, 10 balról, illetve a szemköztiek. Ellenben a nagy számú aláírásra, illetve az érezhetően sokakat érintő esetre való tekintettel a héten felkeresem mindahány ottani, érintett lakost, s eldöntik: vegyük-e el az ottani fekvőrendőrt, avagy helyezzünk ki újat, ami kevésbé zajos. Hogy annak idején ilyet tettünk ki az én hibám! Egy vidékbeli céget kerestünk meg, nyomatékosan kértem, hogy a legkisebb döccenővel rendelkezőt adja, ám ezt kaptuk.”

A másik témát Máncz Antal Szabolcs és az édesapja, Máncz Dezső vázolta fel. Kérték, hogy amennyiben a szomszédságukban éjjel zajonganak, a helyi éjjeliőrök menjenek el a helyszínre, s adott esetben tanúskodjanak a rendőrség megérkeztéig arról, hogy valóban nagy volt-e a zaj.

A továbbiakban a határozatokról esett szó.

Az idei 14-es számú határozattervezet a „Kaplony község utcáinak korszerűsítése” beruházási célra szánt támogatási összegek kiegészítésére irányuló kérelem benyújtásához szükséges dokumentumok jóváhagyásáról szólt, amelyeket a 2023. 05. 31-ei 1433-as és a 2023. 06. 13-ai 809-es számú finanszírozási szerződés alapján, az Anghel Saligny Nemzeti Beruházási Program keretében fognak benyújtani. A kaplonyi önkormányzat mintegy fél millió lej visszakapásában bizakodik.

15-ös számú határozattervezet a 2025. I. negyedévi költségvetési zárómérleg jóváhagyásáról szólt. A polgármester ismertetése szerint minden pénzt úgy használtak fel, ahogy azt előzőleg ismertették a testülettel. Kiemelte, hogy március végéig körülbelül 700 ezer lejnyi helyi adót és illetéket fizettek be a kaplonyiak. Azaz az idei adók több mint 50 százaléka már befolyt. Amúgy tavaly ilyentájt 618 ezer volt ez az összeg, azaz az inflációt figyelembe véve nagyjából hasonló summa. Nem mellesleg körülbelül 30 ezer lej maradt a kaplonyiak zsebében annak köszönhetően, hogy hamarabb fizettek.

A 16-os számú határozattervezet a 2026. évre vonatkozó helyi adók és illetékek indexálásáról, azaz az évi inflációs mértékhez való hozzáigazításáról szólt. „Mint minden évben, idén is el kell ezt fogadnunk. Az év végén törekszünk majd arra, hogy akár a korábbi években, ez alkalommal is némi kivételt tegyünk, így például a kultúrház, a sportcsarnok használata kapcsán – fejtette ki a polgármester.

A 17-es számú határozattervezet a Kaplony község helyi költségvetéséből a romániai elismert vallási felekezetekhez tartozó, Kaplony községben működő egyházi egységek számára nyújtandó pénzügyi támogatás szabályzatának jóváhagyásáról szólt. „Változott a törvény, szerencsére bővült, így pl. napelemre is pályázhatnak az érintettek, amit korábban nem lehetett. A közeljövőben meghirdetjük, s utána pályázhatnak az egyházi és a civil szervezetek” – hangzott el.

Szó esett még a választásokról. „Mint mindig, a mostani is sorsdöntő államfőválasztás. Mindenkit arra buzdítok, hogy éljen a szavazás lehetőségével. Már az első fordulóban is” – nyomatékosította a polgármester.

Beszélt arról is, hogy a legutóbbi tanácsülés alkalmával három téma is felmerült.

„Volt Kuba esete. Azon kivételes alkalmak egyikével van dolgunk, hogy úgy tűnik, hosszú-hosszú évek után sikerült rálelni az optimális megoldásra. A szakhatóság új térképet készíttetett, s abban Kuba sem szerepel úgy mint az árvíz szempontjából veszélyes terület. Ami normális is! Hiszen nem arra folyik a víz. Ennek okán – nagy valószínűséggel, de erre a következő tanácsülés alkalmával fogunk tudni végleges, biztos választ adni – ezentúl nem lesz szükséges a vízügyi hatóság engedélyét kérni. Ez nagy könnyebbséget jelent az ott építkezni kívánók számára.”

Felmerült még az önkéntes tűzoltók adókedvezménye. Mint az egyik tanácstag jelezte, az utóbbi két évben ők is fizetnek tűzvédelmi illetéket. Ez nem igaz! A mi nyilvántartásunk szerint legalábbis. Az éjjeli őri szolgálathoz való hozzájárulást ők is fizetik, de természetesen nem kell fizessék a tűzvédelmi illetéket. Egy kivétel volt, az érintettet igyekszünk kártalanítani.

Ugyanez a tanácstag kérte a Kubában lévő utak kövezésének folytatását. Az alpolgármester tájékoztat ebben az ügyben. Már megrendelte a hivatal a követ, amint megérkezik, ki fogják helyezni azokat. A napokban amúgy a temető melletti parkolólehetőségek bővítésével is foglalkoznak.